D3E26PTES
D3E26PTES
D3E26PTES
DigiKey Part Number
6022-D3E26PTES-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D3E26PTES
Description
26P HD D-SUB MALE SC S&F TIN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
0.79µin (0.020µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
3
Color
Black
Mounting Type
Contact Form
Stamped
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) High Density
Dielectric Material
Thermoplastic
Contact Type
Signal
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C