978-050-010R031
DigiKey Part Number
950CE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
978-050-010R031
Description
CONN BACKSHELL 50POS 180DEG GRAY
Detailed Description
50 Position Two Piece Backshell Connector Gray 180° Unshielded
EDA/CAD Models
978-050-010R031 Models
Category
Cable Type
Round
Shielding
Unshielded
Material
Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Number of Positions
50
Compatible Shell Size
D
Color
Gray
Compatible D-Sub Size
50pos and HD78pos