780-M15-113R001
780-M15-113R001
780-M15-113R001
DigiKey Part Number
NOR1024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
780-M15-113R001
Description
CONN D-SUB HD PLUG 15POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
780-M15-113R001 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C