191-025-113L551 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 553
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 306
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 394
In Stock: 795
In Stock: 0
In Stock: 484
In Stock: 29
In Stock: 285
In Stock: 635
Image for 191-025-113L551 is not available
191-025-113L551
DigiKey Part Number
191-025-113L551-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
191-025-113L551
Description
CONN D-SUB PLG 25POS PNL MT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
191-025-113L551 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C