183-025-213R531 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 183-25FE-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 183-025-213R531 |
Description | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 183-025-213R531 Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness Flash |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Backset Spacing 0.590" (14.99mm) |
Number of Positions | Features Board Lock |
Number of Rows 2 | Color Black |
Mounting Type | Dielectric Material Polyamide (PA9T), Nylon 9T |
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) | Contact Material Brass |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |