183-025-213R181 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 429
In Stock: 190
EDAC Inc.
EDAC Inc.
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
183-025-213R181
183-025-213R181
183-025-213R181
DigiKey Part Number
183-825FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
183-025-213R181
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
183-025-213R181 Models
Part Status
Discontinued at DigiKey
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.590" (14.99mm)
Number of Positions
Features
Ground Strap
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C