182-037-213R181
182-037-213R181
182-037-213R181
DigiKey Part Number
182-837FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
182-037-213R181
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
182-037-213R181 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Number of Positions
Features
Ground Strap
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C