182-025-213R171 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 33
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
EDAC Inc.
EDAC Inc.
In Stock: 7
Amphenol CS (Commercial Products)
Assmann WSW Components
Assmann WSW Components
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
182-025-213R171
182-025-213R171
182-025-213R171
DigiKey Part Number
182-925FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
182-025-213R171
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
EDA/CAD Models
182-025-213R171 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Number of Positions
Features
Ground Strap
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C