181-062-113R561
181-062-113R561
181-062-113R561
DigiKey Part Number
181-262RME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
181-062-113R561
Description
CONN D-SUB HD PLG 62POS R/A SLDR
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
181-062-113R561 Models
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C