172-025-183L021_View2
172-025-183L021
172-025-183L021
172-025-183L021
DigiKey Part Number
14625MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-025-183L021
Description
CONN D-SUB PLG 25POS PNL MT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
172-025-183L021 Models
Category
Flange Feature
Board Side (4-40)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C