172-025-181L031
DigiKey Part Number
11625ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-025-181L031
Description
CONN D-SUB PLG 25POS PNL MT SLDR
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Flange Feature
Mating Side (4-40)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C