172-025-143R011 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
172-025-143R011
DigiKey Part Number
37-172-025-143R011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-025-143R011
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS PNL MNT WW
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
500V
Number of Rows
2
Color
Beige
Machined
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Type
Signal
Contact Material
Brass
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C