172-025-112R031 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NorComp Inc.
In Stock: 25
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 553
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 306
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 394
In Stock: 795
In Stock: 0
In Stock: 484
In Stock: 285
In Stock: 635
In Stock: 571
In Stock: 152
In Stock: 223
In Stock: 4
In Stock: 628
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
172-025-112R031
DigiKey Part Number
4525MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-025-112R031
Description
CONN D-SUB PLG 25POS PNL MT SLDR
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
172-025-112R031 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Obsolete
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Color
Beige
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C