PM20L-020-HHC3
DigiKey Part Number
942-PM20L-020-HHC3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM20L-020-HHC3
Description
STEPPER MOTOR PM BIPOLAR 24V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Permanent Magnet Frame Size 20.0 Step 400 mA 24VDC
Category
Step Angle
18°
Mfr
Torque - Holding (oz-in / mNm)
2.1 / 15
Series
Size / Dimension
Round - 0.787" Dia (20.00mm)
Packaging
Bulk
Diameter - Shaft
0.059" (1.50mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.315" (8.00mm)
Type
Permanent Magnet
Mounting Hole Spacing
1.100" (28.00mm)
Coil Type
Bipolar
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Rated
24VDC
Coil Resistance
13 Ohms
Current Rating (Amps)
400 mA