ST42EA502 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
TT Electronics/BI
Image for ST42EA502 is not available
ST42EA502
DigiKey Part Number
ST42EA502-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST42EA502
Description
TRIMMER 5K OHM 0.25W J LEAD TOP
Detailed Description
5 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Resistance
5 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%