ST-4EA201 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 646
Datasheet
In Stock: 0
TT Electronics/BI
200 Ohms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
ST-4EA201
DigiKey Part Number
563-ST-4EA201-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST-4EA201
Description
TRIMMER 200 OHM 0.25W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
200 Ohms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%