CT-20EP102
DigiKey Part Number
563-CT-20EP102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT-20EP102
Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 15.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CT-20EP102 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Nidec Components
Number of Turns
15.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
1 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.252" x 0.197" Face (6.40mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%