CL-SB-12C-02
CL-SB-12C-02
CL-SB-12C-02
DigiKey Part Number
563-1323-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL-SB-12C-02
Description
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 12V
Detailed Description
Slide Switch SPDT Through Hole
Category
Actuator Length
2.00mm
Contact Material
Copper
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Termination Style
PC Pin
Circuit
SPDT
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Switch Travel
2.00mm
Current Rating (Amps)
200mA (DC)
Voltage Rating - DC
12 V