UVY2C471MHD
DigiKey Part Number
493-12489-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY2C471MHD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UVY2C471MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
855 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
983.25 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C