UPS2A471MHD1CA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | UPS2A471MHD1CA-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UPS2A471MHD1CA |
Description | CAP ALUM 100V POLAR |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 930.1 mA @ 120 Hz |
Packaging Bulk | Ripple Current @ High Frequency 1.31 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 76 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.295" (7.50mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm) |
Voltage - Rated 100 V | Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm) |
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can |