UPS1V471MPD
DigiKey Part Number
UPS1V471MPD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS1V471MPD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPS1V471MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
710 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1 A @ 100 kHz
Impedance
110 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C