UPJ2A471MHD6 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 272
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 134
Datasheet
In Stock: 1.342
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 1.333
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPJ2A471MHD6
DigiKey Part Number
493-5568-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ2A471MHD6
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ2A471MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.41 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.77 A @ 10 kHz
Impedance
56 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C