UKL2A471KHD
DigiKey Part Number
493-16887-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL2A471KHD
Description
CAP ALUM 470UF 10% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UKL2A471KHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
910 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.365 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C