PCJ1C151MCL1GS
DigiKey Part Number
493-14059-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-14059-1-ND - Cut Tape (CT)
493-14059-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCJ1C151MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 16V SMD
Detailed Description
150 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
PCJ1C151MCL1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
3.15 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm