PZU3.9B2L,315 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 3.9 V 250 mW ±2% Surface Mount DFN1006-2
PZU3.9B2L,315
DigiKey Part Number
1727-7606-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PZU3.9B2L,315
Description
DIODE ZENER 3.9V 250MW DFN1006-2
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Supplier Device Package
DFN1006-2
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V