PSMN0R9-30YLDX
DigiKey Part Number
1727-1858-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1858-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1858-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN0R9-30YLDX
Description
MOSFET N-CH 30V 300A LFPAK56
Detailed Description
N-Channel 30 V 300A (Tc) 291W Surface Mount LFPAK56; Power-SO8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PSMN0R9-30YLDX Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
109 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7668 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
291W
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK56; Power-SO8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.87mOhm @ 25A, 10V