PMEG40T30ER-QX
DigiKey Part Number
1727-PMEG40T30ER-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG40T30ER-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG40T30ER-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG40T30ER-QX
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SOD123W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 3A Surface Mount SOD-123W
Category
Reverse Recovery Time (trr)
18 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
28 µA @ 40 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
560pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
3A
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
525 mV @ 3 A
Supplier Device Package
SOD-123W
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
175°C