PMEG3002TV,115
DigiKey Part Number
1727-5829-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-5829-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-5829-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG3002TV,115
Description
DIODE ARR SCHOT 30V 200MA SOT666
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 2 Independent 30 V 200mA (DC) Surface Mount SOT-563, SOT-666
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMEG3002TV,115 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
480 mV @ 200 mA
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 µA @ 30 V
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
2 Independent
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
SOT-563, SOT-666
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
SOT-666
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
200mA (DC)