PMEG100T200ELPEZ
DigiKey Part Number
1727-PMEG100T200ELPEZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG100T200ELPEZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG100T200ELPEZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG100T200ELPEZ
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 20A CFP15B
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 20A Surface Mount CFP15B
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMEG100T200ELPEZ Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
55 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 100 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
1600pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
CFP15B
Current - Average Rectified (Io)
20A
Operating Temperature - Junction
175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 20 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)