NX3008CBKS,115
DigiKey Part Number
1727-1278-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1278-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1278-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NX3008CBKS,115
Description
MOSFET N/P-CH 30V 0.35A 6TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 30V 350mA, 200mA 445mW Surface Mount 6-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NX3008CBKS,115 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.1V @ 250µA
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
0.68nC @ 4.5V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
50pF @ 15V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
445mW
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Grade
Automotive
Configuration
N and P-Channel
Qualification
AEC-Q101
FET Feature
Logic Level Gate
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
30V
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
350mA, 200mA
Supplier Device Package
6-TSSOP
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.4Ohm @ 350mA, 4.5V