BUK9Y8R8-60ELX
DigiKey Part Number
1727-BUK9Y8R8-60ELXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BUK9Y8R8-60ELXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BUK9Y8R8-60ELXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK9Y8R8-60ELX
Description
SINGLE N-CHANNEL 60 V, 5.6 MOHM
Detailed Description
N-Channel 60 V 110A (Tc) 194W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
123 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6695 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
194W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.6mOhm @ 25A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 1mA