BUK7212-55B,118
DigiKey Part Number
1727-5246-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-5246-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-5246-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK7212-55B,118
Description
MOSFET N-CH 55V 75A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 55 V 75A (Tc) 167W (Tc) Surface Mount DPAK
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
35 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2453 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
167W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 185°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12mOhm @ 25A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA