NHD-2.8-240320AF-CSXP-FCTP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | NHD-2.8-240320AF-CSXP-FCTP-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NHD-2.8-240320AF-CSXP-FCTP |
Description | GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.8" |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) Parallel, 8-Bit/16-Bit (RGB) 2.8" (71.12mm) 320 x 240 (QVGA) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NHD-2.8-240320AF-CSXP-FCTP Models |
Category | Viewing Area 57.60mm W x 43.20mm H |
Manufacturer Newhaven Display Intl | Backlight LED - White |
Packaging Box | Dot Pixels 320 x 240 (QVGA) |
Part Status Active | Interface Parallel, 8-Bit/16-Bit (RGB) |
Display Type TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) | Controller Type ST7789Vi |
Display Mode Transmissive | Graphics Color Red, Green, Blue (RGB) |
Touchscreen Capacitive | Base Product Number |
Diagonal Screen Size 2.8" (71.12mm) |