NHD-2.4-240320AF-CTXP-T
DigiKey Part Number
757-NHD-2.4-240320AF-CTXP-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-2.4-240320AF-CTXP-T
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT BLACK 2.4"
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Black TFT - Color Parallel, 8/16-Bit (RGB) 2.4" (60.96mm) 320 x 240 (QVGA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-2.4-240320AF-CTXP-T Models
Category
Viewing Area
50.26mm W x 38.32mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED
Packaging
Box
Dot Pixels
320 x 240 (QVGA)
Interface
Parallel, 8/16-Bit (RGB)
Display Type
TFT - Color
Controller Type
ST7789Vi
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Black
Touchscreen
Resistive
Dot Size
0.05mm W x 0.15mm H
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)
Dot Pitch
0.15mm W x 10.80mm H