ULT-12/2.5-D48NM-C
DigiKey Part Number
811-2324-2-ND - Tape & Reel (TR)
811-2324-1-ND - Cut Tape (CT)
811-2324-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ULT-12/2.5-D48NM-C
Description
DC DC CONVERTER 12V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 2.5A 36V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ULT-12/2.5-D48NM-C Models
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Remote On/Off, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
91%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
8-SMD Module, 1/32 Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
0.92" L x 0.75" W x 0.35" H (23.4mm x 19.1mm x 8.9mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
2.5A