NTE0303MC-R
DigiKey Part Number
811-NTE0303MC-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
811-NTE0303MC-RCT-ND - Cut Tape (CT)
811-NTE0303MC-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTE0303MC-R
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 303mA 2.97V - 3.63V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NTE0303MC-R Models
Category
Current - Output (Max)
303mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
1 kV
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
73%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
2.97V
Package / Case
14-SMD Module, 8 Leads
Voltage - Input (Max)
3.63V
Size / Dimension
0.50" L x 0.30" W x 0.26" H (12.7mm x 7.6mm x 6.6mm)