MYMGM5R012ELA5RN_view2.jpg
MYMGM5R012ELA5RN
DigiKey Part Number
811-MYMGM5R012ELA5RNTR-ND - Tape & Reel (TR)
811-MYMGM5R012ELA5RNCT-ND - Cut Tape (CT)
811-MYMGM5R012ELA5RNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MYMGM5R012ELA5RN
Description
DC/DC CONV 7.5-15V/1.8-5V 12A
Manufacturer Standard Lead Time
57 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 1.8 ~ 5V 12A 7.5V - 15V Input
Category
Current - Output (Max)
12A
Mfr
Power (Watts)
60 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Adjustable Output, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
95.7%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
7.5V
Package / Case
56-SMD Module
Voltage - Input (Max)
15V
Size / Dimension
0.41" L x 0.35" W x 0.20" H (10.5mm x 9.0mm x 5.0mm)