MEE1S0303SC
DigiKey Part Number
811-2747-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MEE1S0303SC
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 303mA 2.97V - 3.63V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MEE1S0303SC Models
Category
Current - Output (Max)
303mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
1 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
78.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
2.97V
Package / Case
4-SIP Module
Voltage - Input (Max)
3.63V
Size / Dimension
0.45" L x 0.24" W x 0.39" H (11.5mm x 6.0mm x 10.0mm)