XRCGB40M000F4M01R0
DigiKey Part Number
490-18350-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-18350-1-ND - Cut Tape (CT)
490-18350-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XRCGB40M000F4M01R0
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 8PF SMD
Detailed Description
40 MHz ±45ppm Crystal 8pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
XRCGB40M000F4M01R0 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Frequency
40 MHz
Frequency Stability
±40ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±45ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Load Capacitance
8pF