XRCGB26M000F1SABR0
DigiKey Part Number
490-XRCGB26M000F1SABR0TR-ND - Tape & Reel (TR)
490-XRCGB26M000F1SABR0CT-ND - Cut Tape (CT)
490-XRCGB26M000F1SABR0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XRCGB26M000F1SABR0
Description
CRYSTAL 26.0MHZ SMD
Detailed Description
26 MHz ±10ppm Crystal 8pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
26 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Stability
±15ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Base Product Number
Load Capacitance
8pF