BLM41PG102SN1L
DigiKey Part Number
490-1061-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-1061-1-ND - Cut Tape (CT)
490-1061-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLM41PG102SN1L
Description
FERRITE BEAD 1 KOHM 1806 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 1806 (4516 Metric) 1.5A 90mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BLM41PG102SN1L Models
Category
Current Rating (Max)
1.5A
DC Resistance (DCR) (Max)
90mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1806 (4516 Metric)
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.071" (1.80mm)
Size / Dimension
0.177" L x 0.063" W (4.50mm x 1.60mm)
Impedance @ Frequency
1 kOhms @ 100 MHz