BC-2003-TR
BC-2003-TR
DigiKey Part Number
BC-2003-TR-TR-ND - Tape & Reel (TR)
BC-2003-TR-CT-ND - Cut Tape (CT)
BC-2003-TR-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC-2003-TR
Description
BATTERY RETAINER COIN 20MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Battery Retainer Coin, 20.0mm 1 Cell SMD (SMT) Tab
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BC-2003-TR Models
Category
Number of Cells
1
Mfr
Battery Series
2032
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
PCB, Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
SMD (SMT) Tab
Battery Type, Function
Coin Cell, Retainer
Height Above Board
0.140" (3.55mm)