MPQ4317GRE-33-AEC1-Z
DigiKey Part Number
1589-MPQ4317GRE-33-AEC1-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPQ4317GRE-33-AEC1-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPQ4317GRE-33-AEC1-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPQ4317GRE-33-AEC1-Z
Description
IC REG BUCK ADJ 7A 20QFN
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.815V 1 Output 7A 20-PowerVFQFN
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
42.75V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
350kHz ~ 1MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
20-QFN (4x4)
Voltage - Input (Min)
3.3V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
45V