MPL-SE6040-8R2
DigiKey Part Number
1589-MPL-SE6040-8R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-SE6040-8R2
Description
FIXED IND 8.2UH 4A 39 MOHM SMD
Detailed Description
8.2 µH Semi-Shielded Inductor 4 A 39mOhm Nonstandard, 2 Lead
Category
DC Resistance (DCR)
39mOhm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3.6A