MPL-SE5040-4R7
DigiKey Part Number
1589-MPL-SE5040-4R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-SE5040-4R7CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-SE5040-4R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-SE5040-4R7
Description
FIXED IND 4.7UH 4.3A 33 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Semi-Shielded Inductor 4.3 A 33mOhm Nonstandard, 2 Lead
Category
DC Resistance (DCR)
33mOhm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5A