MPL-SE5040-1R0
DigiKey Part Number
1589-MPL-SE5040-1R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-SE5040-1R0
Description
FIXED IND 1UH 7.6A 9.4 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Semi-Shielded Inductor 7.6 A 9.4mOhm Nonstandard, 2 Lead
Category
DC Resistance (DCR)
9.4mOhm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
10.5A