MPL-SE4030-4R7
DigiKey Part Number
1589-MPL-SE4030-4R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-SE4030-4R7CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-SE4030-4R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-SE4030-4R7
Description
FIXED IND 4.7UH 2.6A 63 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Semi-Shielded Inductor 2.6 A 63mOhm Nonstandard, 2 Lead
Category
DC Resistance (DCR)
63mOhm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3.7A