MPL-SE2512-3R3
DigiKey Part Number
1589-MPL-SE2512-3R3TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-SE2512-3R3CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-SE2512-3R3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-SE2512-3R3
Description
FIXED IND 3.3UH 2.1A 90 MOHM SMD
Detailed Description
3.3 µH Semi-Shielded Inductor 2.1 A 90mOhm Nonstandard, 2 Lead
Category
DC Resistance (DCR)
90mOhm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
2.4A