MPL-AT2512-1R0
DigiKey Part Number
1589-MPL-AT2512-1R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AT2512-1R0CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-AT2512-1R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AT2512-1R0
Description
FIXED IND 1UH 4A 35 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Unshielded Molded Inductor 4 A 35mOhm 2-SMD, J-Lead
DC Resistance (DCR)
35mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
5.2A