MPL-AT2010-1R5
DigiKey Part Number
1589-MPL-AT2010-1R5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AT2010-1R5
Description
FIXED IND 1.5UH 2.4A 97 MOHM SMD
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Molded Inductor 2.4 A 97mOhm 2-SMD, J-Lead
DC Resistance (DCR)
97mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3.2A